Næste auktion: Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 9. december kl. 10.00.

Åbningstider efter auktionen:

Mandag d. 11. december til torsdag d. 14. december fra 9-16 ( onsdag d. 13. december fra 9-18)

Mandag d. 18. samt tirsdag d. 19. december fra 9-16.

Juleferielukket fra onsdag d. 20. december til tirsdag d. 2. januar, begge dage inklusiv.

Husk at vi tilbyder at sende varer. Ring eller skriv for pris. ( Der kan være effekter vi ikke kan sende, hvor man i stedet skal have fat i én de transportfirmaer vi samarbejder med)

Varer der ønskes sendt  inden jul skal være betalt senest torsdag d. 14. december.

 

Skandinavisk møbelproducent

4 trådstole, lakeret ...

Katalognr. 866

Hammerslag 2.600,-

Krenit

Kande, indvendig med grøn ...

Katalognr. 59

Hammerslag 0,-

Persisk Tabriz med silke

355 x 250

Katalognr. 293

Hammerslag 15.000,-

Dansk møbelproducent?

3-personers sofa samt ...

Katalognr. 922

Hammerslag 0,-

Arne Jacobsen m.m.

Munkegaardsstol samt ...

Katalognr. 915

Hammerslag 0,-

Chateau Giscours, Margaux, Bordeaux, Frankrig

2 fl. 1964, stand C

Katalognr. 163

Hammerslag 0,-

Hanne Kjær

Landskab med bjerge og ...

Katalognr. 936

Hammerslag 2.600,-

Murano, svensk og tjekkisk kunstglas

4 skåle samt 2 vaser, ...

Katalognr. 117

Hammerslag 400,-

Samling 14 k. guld

2 ringe, vedhæng samt ...

Katalognr. 500

Hammerslag 950,-

Robert Jacobsen

Komposition, ...

Katalognr. 717

Hammerslag 2.400,-

Hans J. Wegner

Sofabord, egetræ, ...

Katalognr. 908

Hammerslag 600,-

4 Dalarheste og 2 -haner

Udskåret og bemalet træ ...

Katalognr. 1

Hammerslag 1100,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien