Næste auktion er vores Design-, Kunst – og Antikauktion. Lørdag d. 27. maj kl. 10.00.

Jubilæumsauktion nr. 200, derfor inviterer vi på et glas hvidvin fredag d. 26. maj fra kl. 13.00.

Figur, Kgl.

Jæger med hund, nr. 1087 ...

Katalognr. 126

Vurdering 600,-

3 figurer, B&G

Mor med børn, Børn samt ...

Katalognr. 153

Vurdering 600,-

Persisk Tabriz

192 x 152

Katalognr. 284

Vurdering 1.500,-

Kgl., Musselmalet

Par lysestager, med ...

Katalognr. 64

Vurdering 2.000,-

Allan Stabell

Landskab - Øst, ...

Katalognr. 719

Vurdering 2.500,-

Laurits Sørensen

Marine, olie på lærred, ...

Katalognr. 614

Vurdering 1.000,-

Bode Willumsen og Eva Stæhr-Nielsen, Kgl. stentøj

Par skåle, sungglaseret ...

Katalognr. 28

Vurdering 500,-

Ingmar Relling

Siesta lænestol samt ...

Katalognr. 805

Vurdering 1.000,-

Arne Vodder

Armstol med høj ryg, ...

Katalognr. 786

Vurdering 2.000,-

Frode Holm

Sminkestol, lammeuld, ben ...

Katalognr. 863

Vurdering 800,-

Maritime effekter

Skibsnavneskilt, ...

Katalognr. 395

Vurdering 400,-

Egill Jacobsen

Komposition, med ...

Katalognr. 842

Vurdering 1.500,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien