Gammel Empirebordlampe

Alabast og messing, ...

Katalognr. 202

Vurdering 500,-

Vægur, jugend

Kasse af rigt udskåret ...

Katalognr. 619

Vurdering 600,-

3 ravhalskæder

Heraf 1 med store ...

Katalognr. 555

Vurdering 800,-

Jens Harald Quistgaard

3 indskudsborde, ...

Katalognr. 666

Vurdering 3.000,-

Lego City

Cargo Train City, togbane ...

Katalognr. 440

Vurdering 800,-

Udstoppede dyr

Grævling, l. 75 cm.

Katalognr. 238

Vurdering 500,-

Anne Marie, dele til bestikservice

Sølvplet, bestående af ...

Katalognr. 157

Vurdering 800,-

8 vaser, Kgl. og B&G

Dekorerede med scenerier ...

Katalognr. 128

Vurdering 500,-

Hindsgaul-mannequin

Iført kjole og hvidt

Katalognr. 439

Vurdering 1.200,-

11 sparebøsser, Søholm

Keramik, heraf 1 ...

Katalognr. 311

Vurdering 500,-

Johannes Hohlenberg

Opstilling med frugter, ...

Katalognr. 631

Vurdering 500,-

Modelskib

Norske Løve, bemalet ...

Katalognr. 218

Vurdering 4.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien