Musikinstrument

Russisk harpe?, mørkt og ...

Katalognr. 336

Vurdering 1.000,-

Børge Mogensen

2-pers. sofa, brunt ...

Katalognr. 101

Vurdering 8.000,-

Jørn Utzon og Holmegaard

Søværnspendel, ...

Katalognr. 125

Vurdering 600,-

Fog&Mørup

Loftsbelysning, hvidt ...

Katalognr. 127

Vurdering 800,-

Dansk møbelarkitekt

Rullebord, palisander med ...

Katalognr. 221

Vurdering 2.000,-

Par Japanske tryk

Krigere, 24 x 17

Katalognr. 305

Vurdering 500,-

A.F. Rasmussen, Art Deco stage

Sterlingsølv, stemplet ...

Katalognr. 130

Vurdering 1.200,-

Dansk møbelproducent

Rundt sofabord, teaktræ, ...

Katalognr. 213

Vurdering 1.500,-

Dansk møbelproducent, ca. år 1950

Dækketøjsskab, på ...

Katalognr. 328

Vurdering 400,-

Aluminia fajance

Piv-i-røv-fugl, prydet ...

Katalognr. 207

Vurdering 100,-

Fransk hattehoved

Lakeret bøgetræ, på ...

Katalognr. 314

Vurdering 800,-

Dansk møbelproducent

Rundt sofabord med kehlet ...

Katalognr. 331

Vurdering 4.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien