Helge Christensen

Komposition, olie på ...

Katalognr. 668

Hammerslag 500,-

2 figurer, Dahl Jensen

Mandolinspillende geisha ...

Katalognr. 319

Hammerslag 1200,-

Figur, forgyldt udskåret træ

Egyptisk kvinde, h. 154 cm.

Katalognr. 878

Hammerslag 550,-

Holmegaard, Clausholm

Dele til glasbesætning, ...

Katalognr. 433

Hammerslag 700,-

R. Wengler, tilskrevet

Lille lænestol, bambus, ...

Katalognr. 785

Hammerslag 600,-

Kgl. Musselmalet, riflet

Terrin nr. 283

Katalognr. 231

Hammerslag 1100,-

Gammel studérlampe

Messing, skærm af hvidt ...

Katalognr. 461

Hammerslag 500,-

Maritime effekter

Gammel log, messing, 2 ...

Katalognr. 500

Hammerslag 1000,-

Ingeborg Debois

Blomster og frugter, olie ...

Katalognr. 706

Hammerslag 0,-

Børge Mogensen

Shakerbord, massivt ...

Katalognr. 844

Hammerslag 2800,-

Beklædning

Pelsfrakke, ræv

Katalognr. 550F

Hammerslag 200,-

Hjørneskab

Bemalet fyrretræ, 2 ...

Katalognr. 935

Hammerslag 500,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien