Stor figur, italiensk pocelæn

Siddende afghansk mynde, ...

Katalognr. 34

Vurdering 600,-

Ring

Guld, ustemplet, prydet ...

Katalognr. 586

Vurdering 3.500,-

Holmegaard, Broksø

Dele til stel, grønt ...

Katalognr. 55

Vurdering 800,-

Dobbeltkapslet lommeur

14 k. guld, dia. 5,3 cm., ...

Katalognr. 643

Vurdering 3.500,-

Gammel bordventilator, ca. år 1930/40

Sortlakeret metal og ...

Katalognr. 152

Vurdering 600,-

Georg Jensen og Anton Michelsen

2 Marguritbrocher samt ...

Katalognr. 106

Vurdering 1.500,-

Beklædning

Louis Vuitton, stor ...

Katalognr. 471

Vurdering 6.000,-

Orla Mølgaard-Nielsen

Lænestol, armlæn og ben ...

Katalognr. 872

Vurdering 2.000,-

Sigvard Bernadotte

Par armstole, forkromet ...

Katalognr. 324

Vurdering 500,-

Verner Panton

6 System 1-2-3 stole, fod ...

Katalognr. 815

Vurdering 6.000,-

Lomme-foldebrille, ca. år 1900

Sølv, prydet med 3 ...

Katalognr. 574

Vurdering 500,-

Beklædning

3 capes, hvid og brun ...

Katalognr. 460

Vurdering 800,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien