Design-, Kunst- & Antikauktion lørdag d. 26. maj kl. 10.00.

Kataloget er tilgængeligt fra torsdag d. 17. maj:

Eftersyn mandag d. 21. maj til torsdag d. 24. maj fra 10-16. ( Onsdag d. 23. maj fra 10-18). Fredag d. 25. maj fra 10-19  samt på auktionsdagen fra kl. 9.

Kan du ikke være med under selve auktionen kan du benytte dig af Invaluable.com. Her kan du oprette en profil og så være med “live” under selve auktionen. 

INV_Logo

Poul Volther for FDB

Daybed, stel af egetræ, ...

Katalognr. 851

Vurdering 1.800,-

2 gamle krudthorn

Til jægere, model 1819 ...

Katalognr. 332

Vurdering 800,-

Verner Panton

3 spisebordsstole, model ...

Katalognr. 866

Vurdering 1.500,-

Gammelt fad, ca. 1880

Porcelæn, dekoreret med ...

Katalognr. 296

Vurdering 500,-

Børge Mogensen

Bænk med ryglæn, model ...

Katalognr. 748

Vurdering 8.000,-

Arne Jacobsen

4 Syverstole, stel af ...

Katalognr. 743

Vurdering 2.000,-

Hans Hansen, Arvesølv nr. 2

Kartoffelske, sølv, l. ...

Katalognr. 546

Vurdering 500,-

Jacob Eriksen

Kvindefigur, udskåret ...

Katalognr. 11

Vurdering 500,-

Søren Kongstrand

Skål, prydet med bjørn, ...

Katalognr. 90

Vurdering 800,-

Gammel lommeurskæde

14 k. guld, l. 42 cm., ...

Katalognr. 517

Vurdering 2.000,-

Persisk Qum

200 x 150 (bemærk ...

Katalognr. 292

Vurdering 3.000,-

Georg Jensen, 1935-1945

Par manchetknapper, ...

Katalognr. 494

Vurdering 1.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
150 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien