Gammel chokoladekande

Dekoreret med løve og ...

Katalognr. 365

Vurdering 400,-

Kgl. og B&G

Krabbeaskebæger samt 4 ...

Katalognr. 431

Vurdering 400,-

Samling sølvsmykker

Bl.a. Georg Jensen ...

Katalognr. 779

Vurdering 400,-

William Gislander

Vindblæst landskab, olie ...

Katalognr. 841

Vurdering 800,-

Gammelt engelsk drikkeglas

Mundblæst glas, ...

Katalognr. 350

Vurdering 500,-

Svensk cartelur

Udskåret forgyldt træ, ...

Katalognr. 1032

Vurdering 600,-

Bent Karlby

Kina pendel, kuppel af ...

Katalognr. 995

Vurdering 400,-

Johannes Resen-Steenstrup

Heste på mark, olie på ...

Katalognr. 906

Vurdering 500,-

Par armstole

Rødt skind, stel af ...

Katalognr. 953

Vurdering 500,-

Knapstrup

3 dele, Salt, Mel og ...

Katalognr. 83

Vurdering 400,-

Arne Bang

3 vaser, skål samt 2 ...

Katalognr. 36

Vurdering 1.000,-

Georg Jensen

2 penneholdere, 2 ...

Katalognr. 91

Vurdering 600,-

 

Nyheder

Svendborg Auktionerne kendt fra TV

Se eller gense DRs program Skattejægerne, hvor man blandt andet følger Svendborg Auktionerne i vores daglige færden.

Flot hammerslag på hele 104.000 kroner

Sidste Kunst- og Antikauktion havde flere højdespringere, og især da de moderne møbler kom under hammeren, var der mange interessante og høje hammerslag. Blandt andet disse flotte Finn Juhl stole nåede hammerslag på hele 104.000 kroner mod vurdering på 50.000 kroner. Også Hans J. Wegners “The Chair” blev budt op i hele 15.500. Nanna Ditzels “Grydestol” i flet nåede hammerslag på 10.000 kroner, mens Hvidt & Mølgaards sofasæt blev solgt for 17.500 kroner i hammerslag.

Se alt i Nyheder

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien