Næste auktion er vores Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 19. august kl. 10.00.

 

Sidste indleveringsfrist er tirsdag d. 1. august.

 

Bemærk Sommerferie-lukket i uge 27 og 28.

Maritime effekter

Spritkompas, Cornellius ...

Katalognr. 438

Uden vurdering

Hollandsk fad

Mangandekoreret lertøj, ...

Katalognr. 651

Uden vurdering

Atlas ur

Mahogny og ...

Katalognr. 989

Uden vurdering

Samling blådekoreret stentøj og keramik

Kasse diverse

Katalognr. 272

Uden vurdering

Samling frimærker

Tyskland, Schweiz, Europa ...

Katalognr. 619

Uden vurdering

Dansk møbelproducent

Spejl i ramme af teaktræ ...

Katalognr. 811

Uden vurdering

Hjørneskab, ca. år 1800

Ådremalet træ, på ...

Katalognr. 866

Uden vurdering

Samling gammelt kobbertøj

Kasse diverse blandet

Katalognr. 484

Uden vurdering

Ubekendt kunstner, sign. J. Stroner?

Parti fra Holland med ...

Katalognr. 910

Uden vurdering

Samling frimærker

13 plastikkasser med ...

Katalognr. 594

Uden vurdering

Rosenthal m.m.

Dele til kaffestel, hvidt ...

Katalognr. 344

Uden vurdering

Samling gamle postkort

Mappe, start 1900-tallet

Katalognr. 568

Uden vurdering

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien