Svend Toxværd

Sterlingsølv, ...

Katalognr. 507

Hammerslag 900,-

4 halskæder, armlænke, 2 par ørestikker samt hjertevedhæng

8 k., guld, vægt ca. 35,7 ...

Katalognr. 538

Hammerslag 2800,-

2 ringe

14 k. guld, heraf 1 defekt ...

Katalognr. 569

Hammerslag 750,-

Engelsk standur, ca. år 1840

Kasse af elmetræ, med ...

Katalognr. 806

Hammerslag 450,-

Persisk Afshar

222 x 160

Katalognr. 271

Hammerslag 1.600,-

Figur, B&G

Tårnfalk, nr. 1892

Katalognr. 192

Hammerslag 850,-

Amerikansk 10-dollar

Guld, dateret 1907, dia. ...

Katalognr. 591

Hammerslag 4.000,-

Dansk møbelproducent

Fritstående skrivebord, ...

Katalognr. 730

Hammerslag 1.200,-

Louis Vuitton

Stor kuffert, skind, med ...

Katalognr. 436

Hammerslag -,-

Samling kinesisk porcelæn, ca. 1850-1900

3 tallerkner, 5 skåle ...

Katalognr. 372

Hammerslag 0,-

Gammel dansk mønt, dat. 1658

Sølv, pudset op, dia. 40 ...

Katalognr. 632

Hammerslag 850,-

Frederik Svendsen

Interiør med udsigt til ...

Katalognr. 827

Hammerslag 400,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien