Næste auktion: Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 9. december kl. 10.00.

Åbningstider efter auktionen:

Mandag d. 11. december til torsdag d. 14. december fra 9-16 ( onsdag d. 13. december fra 9-18)

Mandag d. 18. samt tirsdag d. 19. december fra 9-16.

Juleferielukket fra onsdag d. 20. december til tirsdag d. 2. januar, begge dage inklusiv.

Husk at vi tilbyder at sende varer. Ring eller skriv for pris. ( Der kan være effekter vi ikke kan sende, hvor man i stedet skal have fat i én de transportfirmaer vi samarbejder med)

Varer der ønskes sendt  inden jul skal være betalt senest torsdag d. 14. december.

 

Grønlandica

Tupilak, udskåret tand, ...

Katalognr. 447

Hammerslag 750,-

Regent Victoria

Dele til bestikservice, ...

Katalognr. 431

Hammerslag 400,-

PH5

Loftsbelysning, ...

Katalognr. 779

Hammerslag 900,-

5 gamle nisser

Bemalet terracotta, h. 3 - ...

Katalognr. 144

Hammerslag 650,-

Hjorth

Opsats, lågkrukke, bojan ...

Katalognr. 98

Hammerslag 300,-

Georg Jensen, Golden Christmas

34 lysholdere, 24 k. ...

Katalognr. 61

Hammerslag 2400,-

Halskæde

12 k guld, l. 56 cm., ...

Katalognr. 524

Hammerslag 550,-

Severin Hansen

Par lampeborde, ...

Katalognr. 705

Hammerslag 1.300,-

Pia for Toola

Dele til bestikservice, ...

Katalognr. 433

Hammerslag 0,-

Forskellige mønstre, Bl.a. Herregård

Bestående af Herregård ...

Katalognr. 600

Hammerslag 400,-

Kgl., Megamussel

Salt & peberbøsse, ...

Katalognr. 105

Hammerslag 300,-

Kinesisk gulvvase, ca. år 1900

Blådekoreret porcelæn, ...

Katalognr. 230

Hammerslag 500,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien