Ferenc Olgyay

Køer på eng, olie på ...

Katalognr. 601

Vurdering 1.500,-

Seidelin

Terrin på fod samt stor ...

Katalognr. 245

Vurdering 1.000,-

16 gamle rammer

Mahogny, 11 - 34 cm.

Katalognr. 182

Vurdering 500,-

Lego City

High speed passanger ...

Katalognr. 451

Vurdering 500,-

Indisk prinsessering

18 k guld, prydet med 7 ...

Katalognr. 492

Vurdering 1.500,-

Tinos

2 Art Deco skåle, ...

Katalognr. 48

Vurdering 800,-

Martin Petersen Hommelhoff

Sønderjydsk kandisskål, ...

Katalognr. 466

Vurdering 1.200,-

Ipsen

2 fade, 2 skåle, opsats ...

Katalognr. 142

Vurdering 500,-

Gammel dansk Dragonsabel

Med skede, parérplade og ...

Katalognr. 365

Vurdering 1.200,-

Johannes Larsen

Sangfugl, olie på ...

Katalognr. 565

Vurdering 15.000,-

Musikinstrument

Fürts Western akustisk ...

Katalognr. 145

Vurdering 1.500,-

Lene Frederiksen

Komposition, mixed-media, ...

Katalognr. 761

Vurdering 800,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien