Næste auktion er vores Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 19. august kl. 10.00.

 

Eftersyn hele ugen fra mandag d. 14. August. 

 

Næste Indboauktion bliver afholdt over 2 dage.

Lørdag d. 2. september: Møbler, malerier, loftsbelysninger samt ægte tæpper.

Søndag d. 3. september: Varia fra bordene med Kgl. Porcelæn, retroeffekter, sølv, smykker, keramik samt blandede kasser m.m.

 

Hjørneskab, ca. år 1880

Mahogny med 1 låge og 1 ...

Katalognr. 533

Vurdering 800,-

Børge Mogensen

Sekretær, egetræ, med ...

Katalognr. 719

Vurdering 2.000,-

8 tyske stempler

Skæfter af træ, l. ca. ...

Katalognr. 333

Vurdering 500,-

Ring

14 k guld, prydet med ...

Katalognr. 413

Vurdering 800,-

Søren Lund

3-personers sofa, ...

Katalognr. 743

Vurdering 5.000,-

7 gamle soldater langpiber

Ben, horn, træ og med ...

Katalognr. 218

Vurdering 1.000,-

Kinesisk akvarel

Fugl på blomstrende ...

Katalognr. 725

Vurdering 1.200,-

Laurits Sørensen

Kystparti med skibe, olie ...

Katalognr. 483

Vurdering 800,-

Farstrup

Gyngestol, lakeret ...

Katalognr. 670

Vurdering 600,-

Gammelt kobberstik, dat. 1658

Karl Gustav X´s landgang ...

Katalognr. 476

Vurdering 8.000,-

Grønlandica

Kaskelottand, dekoreret ...

Katalognr. 322

Vurdering 600,-

Aluminia Tranquebar

12 knivstole, l. 8. cm.

Katalognr. 81

Vurdering 800,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien