Potageske samt druesaks

Sølv, Cohr m.m., vægt ...

Katalognr. 599

Hammerslag 350,-

Fog & Mørup, tilskrevet

Bordlampe, stål og ...

Katalognr. 274

Hammerslag 250,-

Gammelt legetøj

Schuco trafikbetjent, ...

Katalognr. 103

Hammerslag 800,-

Blå Olga, Villeroy & Boch

Dele til spisestel, ...

Katalognr. 334

Hammerslag 0,-

Ubekendt kunstner

Skovparti med sø og ...

Katalognr. 653

Hammerslag 0,-

Maritime effekter

Gammel morselampe, ...

Katalognr. 445

Hammerslag 250,-

Chatol med overskab, barokform

Egetræ, skrå klap bag ...

Katalognr. 815

Hammerslag 500,-

Ylva Vermehren

Erantis i vase, olie på ...

Katalognr. 656

Hammerslag 1000,-

Spillebord

Mahognypoleret elmetræ, ...

Katalognr. 820

Hammerslag 300,-

Swiss Military, herreur

Calibre, kasse af sort ...

Katalognr. 65

Hammerslag 200,-

Aksel Jensen

Aftenparti med piletræer, ...

Katalognr. 625

Hammerslag 500,-

I.E.C. Rasmussen

Parti fra Sorrentobugten ...

Katalognr. 101

Hammerslag 10500,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
0 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien