Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 28. maj

Katalog med billeder er tilgængeligt her på siden fra fredag d. 20. maj efter kl. 14.00.

Eftersyn: Mandag til torsdag fra kl. 10-16, fredag fra kl. 10-19 samt på auktionsdagen fra kl. 9.

 

NYE ÅBNINGSTIDER:

Mandag, tirsdag og torsdag fra kl. 9.00-16.00.

Onsdag har vi åbent fra 9.00-18.00.

Maritime effekter

Lanterne, gulmalet metal, ...

Katalognr. 370

Vurdering 500,-

G.V. Harnisch m.m.

Skibslampe, Gyrolampe, ...

Katalognr. 395

Vurdering 600,-

H. Rasmussen

Plakat, Svendborg 1963, ...

Katalognr. 855

Vurdering 1.000,-

6 figurer samt vase, Kgl. og B&G

Børn og Dyr, nr. 1081, ...

Katalognr. 390

Vurdering 1.500,-

Sevres, bordlampe

Blådekoreret porcelæn, ...

Katalognr. 469

Vurdering 800,-

Victor Quistorff

Havneparti, olie på ...

Katalognr. 1056

Vurdering 800,-

Gammel pibe

Udskåret rav, l. 14 cm.

Katalognr. 462

Vurdering 500,-

3 gamle vinglas

Mundblæste dekoreret med ...

Katalognr. 198

Vurdering 800,-

Odenseansk kunstner

Mand i gabestol, Alfred, ...

Katalognr. 191

Vurdering 1.000,-

Maritime effekter

Gammel svensk ...

Katalognr. 553

Vurdering 1.200,-

Gammel kiste, ca. år 1800

Delvist bemalet træ, ...

Katalognr. 1084

Vurdering 500,-

Gammel petroleumslampe

Fod af forgyldt metal, h. ...

Katalognr. 362

Vurdering 500,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien