Reception fredag d. 29. maj fra kl. 14-17.

Efter 16 fantastiske år i Svendborg har Jan Helmer valgt at skifte tilværelsen ud med København. Martin Birger Nielsen overtager derfor Svendborg Auktionerne. I den forbindelse holder vi en lille reception fredag d. 29. maj fra kl. 14-17.

Vi glæder os til at se Jer til et glas vin samt en pindemad, hvor Jan vil sige tak for nogle gode år.IMG_0005

Hans J. Wegner

Lampebord, egetræ, ...

Katalognr. 963

Vurdering 1.000,-

Just Andersen – stil

Loftsbelysning, patineret ...

Katalognr. 983

Vurdering 500,-

Gammel lågkrus, dateret 1805

Tin, dekoreret med ...

Katalognr. 419

Vurdering 600,-

Gammelt legetøj, Tekno

Modelbus, mærket Scania ...

Katalognr. 488

Vurdering 1.000,-

Maritime effekter

Gammel skibsrat, malm, ...

Katalognr. 629

Vurdering 600,-

Gammelt persisk figuraltæppe

Par i haven, ca. 295 x ...

Katalognr. 263

Vurdering 2.000,-

Hans Dall

Høstparti med køer og ...

Katalognr. 909

Vurdering 2.000,-

Dobbeltriflet

14 frokostknive samt 4 ...

Katalognr. 766

Vurdering 1.000,-

Bogskab, ca. år 1900

Mahogny og rodfiner, 1 ...

Katalognr. 1063

Vurdering 800,-

Kgl. Blå Blomst, flettet

Dele til spisestel, ...

Katalognr. 448

Vurdering 1.500,-

Retrokøkkentøj

3 gryder, heraf en uden ...

Katalognr. 98

Vurdering 400,-

Kgl., Musselmalet, riflet

15 frokosttallerkner, nr. ...

Katalognr. 246

Vurdering 2.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien