Russisk ring, start 1900-tallet

Sølv, prydet med ...

Katalognr. 626

Vurdering 1.500,-

Rolf Middelboe for Tranekær Furniture

Sofabord, Byen oven ...

Katalognr. 827

Vurdering 1.000,-

Samling blankvåben, 1700 – 1800- og 1900-tallet

Esponton (med defekter), ...

Katalognr. 422

Vurdering 2.000,-

Verner Panton

Par Topan ...

Katalognr. 816

Vurdering 1.000,-

Hans J. Wegner

3 hynder til gyngestol, ...

Katalognr. 83

Vurdering 800,-

Vendor

Bronzeskål, stemplet ...

Katalognr. 72

Vurdering 500,-

Figur, Dahl Jensen

Gøg, nr. 1314

Katalognr. 263

Vurdering 600,-

7 krenitskåle

Indvendig dekoreret med ...

Katalognr. 8

Vurdering 1.500,-

Finn Juhl

2 serveringsbakker, ...

Katalognr. 40

Vurdering 1.000,-

Gammelt billede

Hest, forsølvet messing ...

Katalognr. 743

Vurdering 500,-

Ring

14 k. guld, prydet med ...

Katalognr. 559

Vurdering 1.000,-

2 Provenceskåle, Holmegaard

Blåt og isblåt glas, ...

Katalognr. 59

Vurdering 600,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien