Næste auktion er vores Design-, Kunst – og Antikauktion. Lørdag d. 27. maj kl. 10.00.

Jubilæumsauktion nr. 200, derfor inviterer vi på et glas hvidvin fredag d. 26. maj fra kl. 13.00.

Hans J. Wegner

Peters bord- og stol, ...

Katalognr. 821

Vurdering 1.800,-

Ring

14 k. guld, prydet med ...

Katalognr. 552

Vurdering 800,-

B&G, Empire

Dele til kaffe- og ...

Katalognr. 367

Vurdering 3.000,-

3 brocher

14 k. guld, 1 prydet med ...

Katalognr. 527

Vurdering 1.000,-

Hosienabad

Løber, med Herati motiv, ...

Katalognr. 296

Vurdering 1.600,-

Stor gammel vægt

Messing, h. 77 cm.

Katalognr. 238

Vurdering 800,-

Henning Koppel

Petronella, ...

Katalognr. 203

Vurdering 500,-

Ubekendt kunstner, sign. Pichard 1824

Parti med legende børn i ...

Katalognr. 636

Vurdering 500,-

Indisk Bidjar

Rundt, dia. 255 cm.

Katalognr. 272

Vurdering 3.000,-

Rörstrand

Dele til spisestel, hvidt ...

Katalognr. 127

Vurdering 1.500,-

3 høje vinglas, vase, skål samt karaffel med ikke tilhørende prop

Krystal, skål med lidt ...

Katalognr. 378

Vurdering 800,-

Kai Nielsen for Aluminia fajance

I skoven skulle være ...

Katalognr. 44

Vurdering 600,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien