Næste Design, Kunst og Antikauktion d. 14. oktober.  

 

Stor vinauktion onsdag d. 11. oktober kl. 18.00 med hovedsageligt fransk rødvin.

Se kataloget med vin her.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

DRs Antikduellens indkøbte effekter er tilgængeligt her på siden. Se dem her.

Resten af kataloget kommer torsdag d. 5. oktober.

 

Grønlandica

Hvalrostand, dekoreret med ...

Katalognr. 406

Hammerslag 1.300,-

Poul Hundevad

Rullebord, model PH23/2, ...

Katalognr. 705

Hammerslag 1.700,-

Emaljeskilt

Zebra Pasta Ovnsværte, ...

Katalognr. 322

Hammerslag 1.600,-

Gammel globus

På fod af træ, h. 50 cm.

Katalognr. 185

Hammerslag 500,-

Gammel standkiste, ca. år 1800

Egetræ, dekoreret med ...

Katalognr. 602

Hammerslag 850,-

Haslev Møbler

Sofabord, massivt egetræ, ...

Katalognr. 746

Hammerslag 550,-

Bronzefigur i form af dansk modstandsmand

Utydeligt stemplet - ...

Katalognr. 374

Hammerslag 500,-

Thorvald Petersen

Landskab med træer og ...

Katalognr. 787

Hammerslag 300,-

Høng Stolefabrik

Armstol, teaktræ og sort ...

Katalognr. 834

Hammerslag 1.300,-

Folke Pålsson for FDB

4 pindestole, senere ...

Katalognr. 817

Hammerslag 500,-

Forskellige mønstre

Sølv, bestående af 12 ...

Katalognr. 580

Hammerslag 350,-

Grønlandica

Fanger, Barn samt Kone på ...

Katalognr. 104

Hammerslag 550,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien