Design-, Kunst- & Antikauktion lørdag d. 26. maj kl. 10.00.

Kataloget er tilgængeligt fra torsdag d. 17. maj:

Eftersyn mandag d. 21. maj til torsdag d. 24. maj fra 10-16. ( Onsdag d. 23. maj fra 10-18). Fredag d. 25. maj fra 10-19  samt på auktionsdagen fra kl. 9.

Kan du ikke være med under selve auktionen kan du benytte dig af Invaluable.com. Her kan du oprette en profil og så være med “live” under selve auktionen. 

INV_Logo

Persisk Kechan

225 x 148

Katalognr. 279

Vurdering 1.500,-

Kaare Klint, Le Klint

Kiplampe, messing, med ...

Katalognr. 185

Vurdering 1.000,-

Hans Hansen

Par manchetknapper, ...

Katalognr. 525

Vurdering 1.500,-

Fritz Syberg

Landskab, olie på ...

Katalognr. 579

Vurdering 5.000,-

Ingmar Relling

Lænestol, model Siesta, ...

Katalognr. 756

Vurdering 2.000,-

Flisebord ilagt 1800-tals fliser

Hvidmalet træ, med 15 ...

Katalognr. 605

Vurdering 1.500,-

Flemming Ross

Stor Thurøpige skjuler, ...

Katalognr. 184

Vurdering 1.000,-

Sigvard Bernadotte for Georg Jensen

Brevkniv, sterlingsølv, ...

Katalognr. 430

Vurdering 1.500,-

Gislev Drejerforretning

2 lampefødder, massivt ...

Katalognr. 91

Vurdering 800,-

Kgl., Blå Blomst, flettet

Dele til spisestel, ...

Katalognr. 183

Vurdering 1.500,-

Gammel parfumegemme, slut 1800-tallet

Forgyldt sølv? og ...

Katalognr. 503

Vurdering 500,-

Gammelt hængeskab, ca. år 1780

Egetræ

Katalognr. 596

Vurdering 1.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
150 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien