Næste auktion er vores Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 19. august kl. 10.00.

 

Sidste indleveringsfrist er tirsdag d. 1. august.

 

Bemærk Sommerferie-lukket i uge 27 og 28.

Holmegaard

Dele til glasbesætning, ...

Katalognr. 25

Uden vurdering

O. Gundlach-Petersen

Parti med Vallø Slot, ...

Katalognr. 771

Uden vurdering

Samling platter, Kgl, B&G m.m.

Kasse diverse

Katalognr. 338

Uden vurdering

Samling sølvsmykker

Armbånd og ringe, ...

Katalognr. 186

Uden vurdering

2 figurer, Kgl.

Hyrdedrenge med kalve, ...

Katalognr. 128

Uden vurdering

Frijsenborg

Dele til bestikservice, ...

Katalognr. 197

Uden vurdering

Roamer, Tissot og Norton

Herreur samt 2 dameure, ...

Katalognr. 178

Uden vurdering

Jens Harald Quistgaard for Kronjyden og B&G

Dele til kaffe- og ...

Katalognr. 453

Uden vurdering

Samling gamle sygekassebriller samt brilleetui

Æske diverse

Katalognr. 250

Uden vurdering

7 dukker

Porcelæn, i originale ...

Katalognr. 573

Uden vurdering

A. Wammen

Marine, olie på lærred

Katalognr. 946

Uden vurdering

6 tabitierer, Limoges m.m.

Porcelæn, messing, ben ...

Katalognr. 252

Uden vurdering

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien