Næste Indboauktion er søndag d. 30. april kl. 10.00. Sidste indleveringsfrist er d. 20. april.

Kataloget med billeder af samtlige effekter vil være tilgængeligt torsdag d. 27. april.

Eftersyn: Fredag og lørdag fra 10-14 samt på auktionsdagen fra kl. 9.

 

B&G

Erantis, dele til kaffe- ...

Katalognr. 331

Uden vurdering

Sølvplet, keramik, rammer m.m.

2 kasser diverse

Katalognr. 250

Uden vurdering

Samling diverse kunstplakater

Ca. 132 stk., uden rammer

Katalognr. 1001

Uden vurdering

4 indiske figurer

Bronze

Katalognr. 137

Uden vurdering

3 fotorammer

Digitale, mrk. Digi GR8, ...

Katalognr. 696

Uden vurdering

Brevholder i form af ananas-håndgranat (attrap), porcelæn m.m.

Kasse diverse blandet

Katalognr. 537

Uden vurdering

Samling postkort

Børn m.m.

Katalognr. 631

Uden vurdering

Sofabord, military-stil

Mahogny, med ...

Katalognr. 913

Uden vurdering

2 vintage herreure

Kasser af stål og ...

Katalognr. 148

Uden vurdering

Verner Madsen

Komposition, olie på ...

Katalognr. 810

Uden vurdering

Hængelampe

Messing og hvidt opaline

Katalognr. 1052

Uden vurdering

Porcelæn m.m.

2 kasser diverse

Katalognr. 571

Uden vurdering

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien