Godt nytår! Vi er tilbage på fuld kraft og glæder os til året 2018 og 12 auktioner.

Næste auktion er vores Retroauktion søndag d. 21. januar kl. 10. Kataloget er tilgængeligt her på siden.

Næste Indboauktion er d. 28. januar kl. 10. Kataloget vil være tilgængeligt fra torsdag d. 25. januar.

Retroauktion

 

Retroeffekter

2 kasser diverse

Katalognr. 165

Hammerslag 1000,-

3 medicinskab, 1950´erne

Plastik, med brugsspor

Katalognr. 379

Hammerslag 200,-

Papirkurv, 1960´erne

Stavlimet teaktræ, med ...

Katalognr. 249

Hammerslag 450,-

Fog & Mørup m.m.

2 loftsbelysninger, messing

Katalognr. 361

Hammerslag 400,-

Samling kunstglas

Kasse diverse

Katalognr. 89

Hammerslag 400,-

Samling lamper, 1950´erne

2 loftsbelysninger, ...

Katalognr. 127

Hammerslag 400,-

Spisebord, 1950´erne

Plade af vinyl, stel af ...

Katalognr. 371

Hammerslag 750,-

2 etagerer, 1950´erne

Vinyl og formika, ...

Katalognr. 311

Hammerslag 900,-

Sofabord, 1950´erne

Plade af hvid formika, ben ...

Katalognr. 209

Hammerslag 750,-

3 bordlamper, 1950´erne

Vaniliefarvet glas, ...

Katalognr. 245

Hammerslag 300,-

Standerlampe, West Germany

Blåglaseret keramik, gul ...

Katalognr. 265

Hammerslag 1200,-

Gammel butiksdisk

Top og front af glas, ...

Katalognr. 385

Hammerslag 1700,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien