Effekter fra ældre møbler, malerier, spejle, loftsbelysninger m.m.

Auktions start, kl. 16.30

Jørgen Ploug (1876-1938)

Katalognr. 648

Hammerslag 400,-

Koreansk kiste

Katalognr. 649

Hammerslag 450,-

Carl Emil Lund, tilskrevet (1855-1928)

Italiensk fårehyrde hviler...

Katalognr. 650

Hammerslag 3.000,-

Christian Ferdinand Andreas Mølsted (1862-1930)

Sildefiskeri i måneskin, 7...

Katalognr. 651

Hammerslag 0,-

Carl Abraham Rothsten (1826-1877)

Kystlandskab, olie på lær...

Katalognr. 652

Hammerslag 1.100,-

Portræt af Greve og Grevinde Brockdorff

Efter Jens Juel, olie på l...

Katalognr. 653

Hammerslag 3.000,-

Portræt af Prins Valdemar

Efter Jens Juel, olie på l...

Katalognr. 654

Hammerslag 2.600,-

Vilhelm Th. Fischer (1857-1928)

Agerhøns, olie på lærred...

Katalognr. 655

Hammerslag 1.100,-

Gammel hall-lanterne, ca. 1850

Blåmalet træ, dekoreret m...

Katalognr. 656

Hammerslag 1.500,-

Sophus Vermehren (1866-1950)

Kvinde med blomst, olie på...

Katalognr. 657

Hammerslag 0,-

Dansk maler, start 1800-tallet

Portræt af Else Marie Matz...

Katalognr. 658

Hammerslag 850,-

Heinrich Dohm (1875-1940)

Strandparti fra Sønderho m...

Katalognr. 659

Hammerslag 1.800,-

James William Giles (Skotland, 1801-1870)

Katalognr. 660

Hammerslag 1.500,-

Laura Brun-Pedersen (f. Scheelke, 1883 – 1961)

Gammelt bindingsværkshus m...

Katalognr. 661

Hammerslag 0,-

Engelsk maler, sign. M. Corper

Katalognr. 662

Hammerslag 0,-

Lauritz Mikkelsen (1879-1966)

Katalognr. 663

Hammerslag 1.300,-

Facetslebet spejl, 1800-tallet

Rokokoform, guldbemalet tr...

Katalognr. 664

Hammerslag 1.400,-

Fritz Johannes Bentzen-Bilkvist (1865-1934)

Gårdeksteriør med kvinde,...

Katalognr. 665

Hammerslag 0,-

Søren Christian Bjulf (1890-1958)

Fiskerkoner på Gl. Strand,...

Katalognr. 666

Hammerslag 750,-

Paul Courreau (f.1920)

Landskab med vej, olie på ...

Katalognr. 667

Hammerslag 0,-

Niels Lindberg (1886-1974)

Pløjende herre, olie på l...

Katalognr. 668

Hammerslag 1.400,-

Japansk scroll, start 1900-tallet

Trane og træer, vandfarve ...

Katalognr. 669

Hammerslag 0,-

Christian Berthelsen (1839-1909)

Skovvej, olie på lærred, ...

Katalognr. 670

Hammerslag 0,-

Afrikansk seng

Rigt udskåret hradwood, in...

Katalognr. 671

Hammerslag 750,-