Arne Jacobsen

100-års jubilæumssæt, bestående af æggeformet bord, model 3603, med plade af sortlaseret asketræsfinér, ben af forkromet metal, 3 myre stole model 3100, sortlaseret asketræsfinér og ben af forkromet metal samt Stelling pendel med skærm af opaline, bundskrue med graveret signatur, formgivet i 1952, fremstillet i begrænset antal hos Fritz Hansen i 2002 i anledning af 100 året for Arne Jacobsens fødsel, l. 115 cm., b. 85 cm., h. 70 cm. og dia. på lampe 39 cm., fremstår med minimale brugsspor samt bevis nr. 18113157bIMG_0159 IMG_0166157c157a157d157eIMG_0175

Katalognr. 157

Hammerslag 11.000,-

Hans Agne-Jacobsson

Loftsbelysning m...