Ernst Eberlein (1911-1993)

Bronzefigur i form af kvinde i hånd med dreng og pige, sign. og dateret 1965, h. 58 cm. Ernst Eberlein var elev hos Utzon Frank på Kunstakademiets Billedhuggerskole i 1938-1943. Flere studieture, bl.a. til Paris i 1937./CD

Katalognr. 69

Hammerslag 5.800,-

Svend P.

Fad, glaseret ke...

Svend P.

Fad, glaseret ke...