Kinesisk træskæring

Delvist forgyldt udskåret træ, ifølge tradition nedtaget af Rødgardisterne i 1966 under Kulturrevolutionen, fra tempel ca. år 1900, med laksejl i bund, solgt ud af Formand Mao som følge af svigtende kornhøst, 10,5 x 6 x 3,5 cm.

Katalognr. 626

Vurdering 800,-