Gammel stige, tallerkenrække, gammelt køkkenbord samt zinkbalje

Delvist bemalet træ

Katalognr. 117

Hammerslag 1500,-

Promado, herreur

Kasse af forgyldt stål, ...

Katalognr. 175

Hammerslag 150,-

Carl Henning Pedersen

Paris, litografisk tryk, ...

Katalognr. 649

Hammerslag 2400,-

Beklædning

Kunstpels, leopard-stil

Katalognr. 118

Hammerslag 350,-

Chr. Benjamin Olsen

Marine med sejlskib, olie ...

Katalognr. 675

Hammerslag 2600,-

Samling krystal

Bestående af 2 ...

Katalognr. 21

Hammerslag 800,-

Udstoppede fugle

Gravand, toppet ...

Katalognr. 343

Hammerslag 700,-

Kommode med ovalt spejl

Mahogny, ca. år 1900

Katalognr. 803

Hammerslag 0,-

Krenitskål

Indvendig med turkis ...

Katalognr. 15

Hammerslag 700,-

Hollandsk maler

Parti fra hollandsk havn, ...

Katalognr. 684

Hammerslag 1600,-

3 figurer, B&G

Isbjørn, Søskendepar og ...

Katalognr. 288

Hammerslag 450,-

Italiensk møbelarktiekt

Skalstol, formspændt ...

Katalognr. 724

Hammerslag 350,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
0 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien