Søljeur, ca. år 1860

Kasse af sortmalet træ, ...

Katalognr. 405

Vurdering 800,-

Johannes Larsen

2 viber, olie på ...

Katalognr. 888

Vurdering 15.000,-

Aluminia fajance

Juleplatte, årgang 1919, ...

Katalognr. 79

Vurdering 800,-

Forskellige mønstre

Dele til bestikservicer, ...

Katalognr. 771

Vurdering 2.000,-

Orientalsk lertøj, ca. år 1900

Skål med låg i form af ...

Katalognr. 380

Vurdering 500,-

Hans J. Wegner

3 indskudsborde, egetræ, ...

Katalognr. 918

Vurdering 3.000,-

Dansk møbelarkitekt

Sofabord, palisander, ...

Katalognr. 935

Vurdering 800,-

Ejler Bille

Komposition, farvetryk, ...

Katalognr. 832

Vurdering 500,-

Beklædning

Damefrakke, kaninpels, ...

Katalognr. 658

Vurdering 600,-

Kgl., Musselmalet, riflet

Fad, nr. 3, l. 33 cm. cm.

Katalognr. 556

Vurdering 600,-

Heinrich Tüpke

Landskab med å, olie på ...

Katalognr. 882

Vurdering 800,-

Engelsk chatol med bookcase-overskab

Mahogny, skrå klap bag ...

Katalognr. 1067

Vurdering 2.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien