2 gamle sukkerskåle

Rødt og blåt glas. ...

Katalognr. 135

Hammerslag 450,-

3 gamle kiksespande

Klart og matteret glas, ...

Katalognr. 220

Hammerslag 700,-

3 gamle vægstager

Messing, heraf 1 par, h. ...

Katalognr. 393

Hammerslag 400,-

Aksel Kjærsgaard

Spejl, ramme af egetræ, ...

Katalognr. 843

Hammerslag 200,-

6 gamle håndkolorerede raderinger

Bibelske motiver m.m., 15 ...

Katalognr. 688

Hammerslag 450,-

Par gulvkandelapre

Bronze, i form af stående ...

Katalognr. 345

Hammerslag 2000,-

1 sæt vildsvinetænder

Opsat på plade, l. ca. 17 ...

Katalognr. 406

Hammerslag 450,-

William Hansen

Gårdeksteriør med vej, ...

Katalognr. 650

Hammerslag 400,-

Frank Hammershøj

Kompositioner, 2 ...

Katalognr. 651

Hammerslag 1300,-

Frøken-standur, dat. 1853

Kasse af sortmalet træ, ...

Katalognr. 899

Hammerslag 800,-

Henry Heeryp

Kattedans, eget tryk, H.44 ...

Katalognr. 649

Hammerslag 2100,-

Gammelt legetøj

Gyngehest, bemalet træ, ...

Katalognr. 366

Hammerslag 650,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien