Reception fredag d. 29. maj fra kl. 14-17.

Efter 16 fantastiske år i Svendborg har Jan Helmer valgt at skifte tilværelsen ud med København. Martin Birger Nielsen overtager derfor Svendborg Auktionerne. I den forbindelse holder vi en lille reception fredag d. 29. maj fra kl. 14-17.

Vi glæder os til at se Jer til et glas vin samt en pindemad, hvor Jan vil sige tak for nogle gode år.IMG_0005

2 gamle amagerhylder. ca. år 1850

Bemalet træ, hvoraf en ...

Katalognr. 1099

Vurdering 400,-

Maritime effekter, E. S. Sørensen

Loftsbelysning samt 2 ...

Katalognr. 82

Vurdering 1.000,-

Sukkerskål og flødekande, Skønvirke

Stemplet Orsnes, ...

Katalognr. 675

Vurdering 800,-

Nis Stougaard for Søholm

Stor balustreformet ...

Katalognr. 25

Vurdering 1.000,-

Samling nipsenåle

2 puder med diverse ...

Katalognr. 391

Vurdering 800,-

PH5

Loftsbelysning, ...

Katalognr. 956

Vurdering 800,-

Holmegaard

5 små bordlamper, hvidt ...

Katalognr. 215

Vurdering 500,-

10 små skåle

Kinesisk porcelæn, ...

Katalognr. 383

Vurdering 800,-

Just Andersen – stil

Loftsbelysning, patineret ...

Katalognr. 983

Vurdering 500,-

3-armet stage

Sølv, rococoform, fyldt, ...

Katalognr. 686

Vurdering 1.000,-

Persisk Sarugh

203 x 147

Katalognr. 276

Vurdering 1.200,-

Ølkrus samt 5 gamle vinglas

Holmegaard m.m., h. 12 - ...

Katalognr. 545

Vurdering 500,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien