GOD JUL OG GODT NYTÅR!

Svendborg Auktionerne går på juleferie d. 18. december kl. 16.00. Vi er tilbage igen d. 5. januar 2015. Vi takker for et rigtig godt år og vi glæder os til at vende tilbage i 2015 med fornyet energi og med hele 11 auktioner. Vi starter med en indboauktion d. 25. januar 2015. Sidste indleveringsfrist til denne auktion er torsdag d. 15. januar.

 

Med venlig hilsen

Svendborg Auktionerne

 

Aluminia fajance

Gammel kande, dekoreret ...

Katalognr. 284

Hammerslag 1600,-

Georg Jensen

Julespiral, i original ...

Katalognr. 455

Hammerslag 650,-

Gammel dresine

Delvist bemalet træ, med ...

Katalognr. 547

Hammerslag 1300,-

Gorm Middelboe for Tranekær Furniture

Sofabord, endetræ inddelt ...

Katalognr. 861

Hammerslag 0,-

Hans Hansen

Par ørelocker, ...

Katalognr. 636

Hammerslag 850,-

Gammel engelsk terrin

Dekoreret i Fam. ...

Katalognr. 294

Hammerslag 300,-

Ubekendt kunstner

Marine, olie på lærred, ...

Katalognr. 796

Hammerslag 550,-

Samling engelsk sølv

18 theskeer samt ...

Katalognr. 720

Hammerslag ´500,-

Gammel slagbænk

Fyrretræ, ca. år 1850, ...

Katalognr. 1062

Hammerslag 850,-

Ballonglas

11 gamle rødvinsglas

Katalognr. 453

Hammerslag 500,-

Peter Tom Petersen

Forskellige scenerier, 3 ...

Katalognr. 783

Hammerslag 0,-

Gammelt golfudstyr

21 diverse køller og jern ...

Katalognr. 556

Hammerslag 1000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien