Design-, Kunst- og Antikauktion lørdag d. 28. maj

Katalog med billeder er tilgængeligt her på siden fra fredag d. 20. maj efter kl. 14.00.

Eftersyn: Mandag til torsdag fra kl. 10-16, fredag fra kl. 10-19 samt på auktionsdagen fra kl. 9.

 

NYE ÅBNINGSTIDER:

Mandag, tirsdag og torsdag fra kl. 9.00-16.00.

Onsdag har vi åbent fra 9.00-18.00.

Holmegaard m.m., 2 vinglas

Mundblæste, dekorerede ...

Katalognr. 174

Hammerslag 750,-

Samling granatsmykker

2 brocher, 3 vedhæng samt ...

Katalognr. 748

Hammerslag 500,-

Dansk møbelproducent

Rundt sofabord, ...

Katalognr. 972

Hammerslag 0,-

Emil Nielsen

Parti fra ...

Katalognr. 842

Hammerslag 1000,-

Ubekendt kunstner

Skibsgouache, Thor, 43 x 62

Katalognr. 1061

Hammerslag 400,-

Kgl. krus

Niels Juel, i original ...

Katalognr. 166

Hammerslag 250,-

Poul Oscar Hansen

Parti fra Assisi, akvarel, ...

Katalognr. 931

Hammerslag 0,-

Armlænke

8 k. guld, lås defekt, ...

Katalognr. 730

Hammerslag 800,-

4 gamle hyacintglas

Mangan- og blåt glas, ...

Katalognr. 204

Hammerslag 500,-

Gammel guldmønt

10-krone., prydet med ...

Katalognr. 756

Hammerslag 3800,-

Afghan Bukhara

190 x 96

Katalognr. 275

Hammerslag 0,-

3 kiksespande

Opaline, h. 18 - 19 cm.

Katalognr. 335

Hammerslag 300,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien