Design-, Kunst- & Antikauktion lørdag d. 3. marts kl. 10.

Kataloget vil være tilgængeligt fra torsdag d. 22. februar.

Vi vil være at finde med en stand på årets Bolig, Mad & Designmessen 24.- 25. februar fra 10-17. Så kom og besøg os og få en snak.

Eftersyn: Mandag d. 26. februar til torsdag d. 1. marts fra 10-16 (onsdag d. 28. februar fra 10-18).

Fredag d. 2. fra 10-19 samt op auktionsdagen fra kl. 9.

Jens Jørgen Thorsen og J. V. Martin

Komposition, litografi, ...

Katalognr. 619

Vurdering 1.000,-

Frans Landt

Marine - gammel bark i ...

Katalognr. 522

Vurdering 2.500,-

Engelsk skrin med karaffel og bonbonniere, ca. år 1920

Kasse af rosentræ med ...

Katalognr. 244

Vurdering 800,-

Børge Mogensen

2-personers sofa, sort ...

Katalognr. 590

Vurdering 8.000,-

Hans J. Wegner

6 spisebordsstole, model ...

Katalognr. 572

Vurdering 30.000,-

Ring, prydet med 2 pæreformede opaler samt diamanter

9 k. guld, str. 54

Katalognr. 429

Vurdering 1.000,-

Par tulipanformede empirestager

Tin, stemplet K. Konzin, ...

Katalognr. 261

Vurdering 1.000,-

Dobbeltriflet

Sølv, 6 spiseskeer og 6 ...

Katalognr. 455

Vurdering 500,-

Aluminia fajance

Jardiniere med ...

Katalognr. 64

Vurdering 1.200,-

Persisk Shiraz

180 x 130

Katalognr. 318

Vurdering 1.500,-

Kgl., Flora Danica

6 små kagetallerkner, ...

Katalognr. 99

Vurdering 3.000,-

Omann Junior

Lav skænk, palisander, 2 ...

Katalognr. 709

Vurdering 3.000,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Forsendelse af købte effekter:

Vi tilbyder at sende mindre effekter. Kontakt os for pris. ( Møbler og lignende anbefaler vi at man tager kontakt til et transportfirma.)

 

Fejl og Reklamation:

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien