Kgl. Hans Henrik Hansen

Vase, Blanc de Shine, nr. ...

Katalognr. 23

Hammerslag 350,-

Gammel kinesisk vase

Dekoreret med blå ...

Katalognr. 172

Hammerslag 650,-

Helge Christensen

Komposition, olie på ...

Katalognr. 668

Hammerslag 500,-

Legetøj

Mekanisk skovhuggere, ...

Katalognr. 421

Hammerslag 1100,-

Gammel ampel

Loftsbelysning, gult ...

Katalognr. 889

Hammerslag 800,-

Verner Panton

Pantella, standerlampe, ...

Katalognr. 747

Hammerslag 1200,-

Henry Heeryp

Kattedans, eget tryk, H.44 ...

Katalognr. 649

Hammerslag 2100,-

Samling elefanter

Udskåret træ, sten og ...

Katalognr. 341

Hammerslag 450,-

Finn Juhl

Skammel, teaktræ og ...

Katalognr. 740

Hammerslag 2200,-

Vitrineskab, stilmøbel

Hvidmalet, dekoreret med ...

Katalognr. 898

Hammerslag 0,-

1 sæt vildsvinetænder

Opsat på plade, l. ca. 17 ...

Katalognr. 406

Hammerslag 450,-

2 gamle bordtelefoner

Fyns kommunale ...

Katalognr. 229

Hammerslag 800,-

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien