4 figurer, B&G

Børn, heraf 2 Blanc de ...

Katalognr. 430

Vurdering 400,-

Lang halskæde

Kugler af malakit

Katalognr. 736

Vurdering 800,-

Udstoppet musvåge

På opsats af træ, h. 59 ...

Katalognr. 569

Vurdering 1.000,-

Grønlandica

Stor gammel kaskelottand, ...

Katalognr. 511

Vurdering 600,-

Kiksespand

Hvidt opaline, ca. år ...

Katalognr. 515

Vurdering 400,-

Ravkæde samt 4 ravstykker

4 upolerede stykker på ...

Katalognr. 726

Vurdering 400,-

Stor vase, Kgl.

Dekoreret med blomster, ...

Katalognr. 158

Vurdering 1.000,-

Otto P.

Figur, Nøgen kvinde, ...

Katalognr. 3

Vurdering 1.500,-

Gammel engelsk samovar

Sølvplet, ca. år 1880, ...

Katalognr. 238

Vurdering 400,-

Afghan Bukhara

282 x 200

Katalognr. 280

Vurdering 1.000,-

Gammel kinesisk Fo-hund

Udskåret sten, løs ...

Katalognr. 505

Vurdering 500,-

Invicta, herreur

Kasse af delvist forgyldt ...

Katalognr. 147

Vurdering 400,-

 

Nyheder

Svendborg Auktionerne kendt fra TV

Se eller gense DRs program Skattejægerne, hvor man blandt andet følger Svendborg Auktionerne i vores daglige færden.

Flot hammerslag på hele 104.000 kroner

Sidste Kunst- og Antikauktion havde flere højdespringere, og især da de moderne møbler kom under hammeren, var der mange interessante og høje hammerslag. Blandt andet disse flotte Finn Juhl stole nåede hammerslag på hele 104.000 kroner mod vurdering på 50.000 kroner. Også Hans J. Wegners “The Chair” blev budt op i hele 15.500. Nanna Ditzels “Grydestol” i flet nåede hammerslag på 10.000 kroner, mens Hvidt & Mølgaards sofasæt blev solgt for 17.500 kroner i hammerslag.

Se alt i Nyheder

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien