Næste Indboauktion er søndag d. 30. april kl. 10.00. Sidste indleveringsfrist er d. 20. april.

Kataloget med billeder af samtlige effekter vil være tilgængeligt torsdag d. 27. april.

Eftersyn: Fredag og lørdag fra 10-14 samt på auktionsdagen fra kl. 9.

 

Kobber, glas, sølvplet m.m.

Kasse diverse

Katalognr. 11

Uden vurdering

Gammel barstol

Egetræ

Katalognr. 963

Uden vurdering

Holmegaard m.m.

2 skåle, flasker samt 2 ...

Katalognr. 674

Uden vurdering

Samling egyptiske figurer

Kasse diverse

Katalognr. 273

Uden vurdering

A. Dragsted

Par stager, sølv, ...

Katalognr. 133

Uden vurdering

Udendørs montre

Akryl og hvidlakeret ...

Katalognr. 1048

Uden vurdering

Peter Rasmussen Nikolajsen

Portræt af herre, olie ...

Katalognr. 808

Uden vurdering

3 gamle zinkbaljer

Heraf 2 Glud & Marstrand

Katalognr. 496

Uden vurdering

Cobra telefon, Ericsson

Gråt plastik

Katalognr. 439

Uden vurdering

B&G og KPM

Dele til spise- og ...

Katalognr. 360

Uden vurdering

Robert Jacobsen

Tryk, usigneret

Katalognr. 842

Uden vurdering

Kay Bojesen

Garder, fremstår med ...

Katalognr. 634

Uden vurdering

 

Betingelser

Budrækkefølgen

Interval Overbud
100 – 1.000 50,-
1.000 – 2.000 100,-
2.000 – 10.000 200,-
10.000 og over 500,-

Fejl og Reklamation

Husk at Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus der er underlagt auktionslovgivningen.
Der er med andre ord ingen reklamationsret hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.
Ring hellere på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter – dog kun i eftersynsperioden.

Se alt i Betingelser

Efterspørgsel

Diverse

Vi mærker i øjeblikket en stigende efterspørgsel på arkitekttegnede møbler af bl.a. Poul Kjærholm, Hans J. Wegner, Finn Juhl, Børge Mogensen og Arne Jacobsen, dansk stentøj fra 20´erne og 30´erne, PH-lamper, Aluminia fajance, kinesiske effekter, danske almue-effekter, Kgl. figurer samt sølv, guld og smykker.

Arkitekttegnede møbler

Der er selvfølgelig stadig fine priser på næsten alle arkitekttegnede møbler, men specielt møbel-arkitekter som Poul Kjærholm, Finn Juhl, Arne Jacobsen, Børge Mogensen og Hans J. Wegner.

Se alt i Efterspørgsel

Afhentning eller Levering

Har du ikke mulighed for selv at afhente det købte, har vi indgået aftale med JH Transport.
Klik ind på nedenstående link og få et tilbud på transport. Hvad enten man vil have det kørt hjem til en selv, eller man ønsker at afhente på en af JH Transports lagre.
Vær opmærksom på at Svendborg Auktionerne ikke har noget at gøre med transporten, kontakten foregår udelukkende imellem JH Transport og kunden.

Læs mere på JH Transports webside; www.43735555.dk

Se alt i kategorien