USN Skip to Content USN Skip to Footer
Auction
Auction

Sådan køber du på auktion

Hos Svendborg Auktionerne tilbyder vi flere måder at deltage i vores traditionelle hammerslagsauktioner, så du kan vælge den metode, der passer bedst til dig.

Kom og oplev den ægte, sydfynske auktionsstemning live i vores auktionshaller i Svendborg på Sydfyn ved personligt fremmøde. Her kan du se varerne tæt på, mærke stemningen og byde direkte. Der er parkering lige ved døren.

Eller du kan deltage i vores live auktioner online her på siden, hvor du kan byde i realtid og følge auktionarius på video, uanset hvor du befinder dig. Alt, du behøver, er at oprette en konto her på siden.

Byd på kommission

Du kan også deltage via kommissionsbud. Med et kommissionsbud giver du som køber Svendborg Auktionerne tilladelse til at byde på dine vegne op til et fastsat maksimum. Du behøver blot at oprette en konto her på siden for at kunne deltage i auktionerne via kommission.

Fordelen er, at du ikke behøver at være fysisk til stede under auktionen.

Du opretter dine kommissionsbud ved at finde de varer, du vil byde på, i auktionskataloget, vælge dit maksimumbeløb og afgive dit bud.

Auction
Auction

Kom til eftersyn

Eftersynet er din mulighed for at undersøge varerne fysisk, herunder stand, autenticitet og funktionalitet. Det finder typisk sted i hele auktionsugen.

Auktionspersonale er til stede for at besvare spørgsmål og give oplysninger om varernes historik, proveniens og eventuelle mindstepriser.

Svendborg Auktionerne er et traditionelt auktionshus underlagt gældende dansk auktionslovgivning. Der er med andre ord ingen reklamationsret, hvad angår de købte effekter – heller ikke hvis det viser sig, at der er fejl eller mangler, eller hvis katalogteksten er forkert.

Ring i eftersynsperioden på 62 21 22 31 og få en tilstandsrapport på de enkelte effekter.

Efter auktionen

Har du vundet nogle bud, kan du betale og og tage varen med dig med det samme, hvis du befinder dig i auktionen i Svendborg.

Har du vundet et bud ved online deltagelse eller kommissionsbud, modtager du en faktura dagen efter auktionen. Du kan se og betale din faktura direkte fra din konto på "Mine sider".

Læs mere om afhentning og transport af dine varer.

Auction

Kommende auktioner